Hloubka ostrosti je klíčovým prvkem při focení a mnohdy může udělat z fotografie skvostné umělecké dílo. Jedná se o vzdálenost před a za zaostřeným objektem, ve které je obraz stále ostrý. Existuje několik triků a vychytávek, jak s hloubkou ostrosti pracovat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Jedním ze základních prvků je volba clony. Clona ovlivňuje hloubku ostrosti – čím menší clonové číslo, tím menší hloubka ostrosti. Pokud chcete fotit portréty a chtěli byste mít rozmazaný pozadí, volte menší clonové číslo (např. f/2.8). Naopak pokud chcete mít ostrý obraz od předu dozadu, zvolte vyšší clonové číslo (např. f/8 a vyšší).

Dalším trikem je nastavení ohniskové vzdálenosti. Pokud máte delší ohniskovou vzdálenost (např. 50 mm a více), bude mít obraz menší hloubku ostrosti než při krátké ohniskové vzdálenosti. Při fotografování krajin nebo skupinových fotografií volte kratší ohniskovou vzdálenost pro co největší hloubku ostrosti.

Dále je důležité zaměřit se na správné zaostření. Ideální je manuální zaostřování na nejpodstatnější část obrazu, např. oči u portrétu. Pokud používáte automatické zaostřování, ujistěte se, že máte správně zvolený bod zaostření. Stačí jediný nepřesný bod a váš obrázek může být neostrý.

Posledním tipem je využití perspektivy a kompozice. Kombinováním různých úhlů pohledu, rozdílných vzdáleností a prvků v pozadí můžete vytvořit zajímavé a dynamické fotografie s různou hloubkou ostrosti. Nebo zkuste experimentovat s průhledy, vrstvením nebo s efektem tilt-shift.

Hloubka ostrosti může být skvělým nástrojem pro zdůraznění předmětu na fotografii a vytvoření zajímavých efektů. S trochou cviku a kreativity můžete dosáhnout úžasných výsledků. Tak neváhejte a pusťte se do fotografování s vědomím těchto tajných vychytávek.